Більшість санкцій, які рф просить США скасувати, стосуються ЄС

Після перемовин США та РФ у Саудівській Аравії Кремль заявив, що Білий дім погодився скасувати низку західних санкцій та обмежень щодо Росії.

Однак більшість з них стосуються з санкцій, запроваджених ЄС. Таку інформацію агентству повідомили дипломати.

Серед того, про що домовились американська та російські делегації:

  • скасування санкцій щодо “Россельхозбанк” та “інших фінансових організацій, які беруть участь в забезпеченні міжнародної торгівлі продуктами та добривами”, відновити їм підключення до SWIFT та відкрити необхідні кореспондентські рахунки
  • усунути обмеження на операції торгового фінансування
  • зняти санкції та обмеження щодо компаній, які виробляють та експортують продукти і добрива
  • скасувати санкції та обмеження щодо страхових компаній, які займаються вантажем продуктів і добрив (окремо в МЗС РФ згадали про страховий ринок Lloyd’s of London)
  • скасувати обмеження на утримання суден у порту та санкції щодо суден під прапором РФ, які перевозять продукти і добрива
  • скасувати обмеження на постачання до РФ сільгосптехніки “та інших товарі, пов’язаних з виробництвом продуктів та добрив”

У Білому домі за підсумками перемовин заявили, що домовились з РФ про забезпечення безпечного судноплавства, виключення застосування сили та запобігання використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.

Угода фактично є поверненням до Чорноморської угоди, укладеної у 2022 році за сприяння Туреччини та ООН. Ця угода допомогла Україні доставити зерно та іншу сільськогосподарську продукцію на ринок, одночасно дозволивши перевірки судноплавство в цьому регіоні, щоб запобігти поставкам зброї.

Україна натомість скаржилась, що Росія використовувала перевірки, щоб затримувати поставки.

У 2023 році РФ відмовилась продовжувати Чорноморську угоду заявивши, що її експорт продуктів та добрив зазнав значних перешкод, хоча зараз РФ не зазнає вагомих проблем з доставкою свого зерна на ринок Чорного моря.

Хоча російський експорт продуктів та добрив не підпадає під санкції Заходу, Росія заявила, що обмеження на платежі, логістику та страхування значно перешкоджають постачанням.