Багатьом здасться питання про постачальника електроенергії досить дивним, адже кожен знає: витрачаєш електрику, в наступному місяці отримуєш квитанцію та залишається лише оплатити її, і угода купівлі-продажу електроенергії завершена.
Однак вся складність процесу на ділі є трохи складнішою. Є оптовий ринок електроенергії, потужності, є генеруючі та мережеві компанії постачальники електроенергії. Останні бувають центральні та регіональні. Сьогодні ви дізнаєтеся, як влаштований ринок електроенергії.
Як виробляють електроенергію?
Електрика в наших з вами розетках та на підприємствах «народжується», як правило на досить великій відстані від місць споживання, на генеруючих заводах постачальника електроенергії в Україні. Способів отримання електричної енергії є кілька, перерахуємо основні:
1. Не відновлювальна енергетика - спалювання викопного палива, в основному вугілля, нафтопродуктів чи газу.
2. Відновлювана енергетика - гідро генерація, вітряні, сонячні установки і т.д.
3. Атомна енергетика (АЕС).
В нашій країні переважають електростанції на газовому паливі (близько 50%). Істотну частину складають АЕС (близько 16%) і гідро генерація (близько 18%). На частку вугілля припадає близько 15%. Частка виробленої електроенергії з нафти та поновлюваних джерел дуже невелика.
Збутові компанії
Генеруючі компанії не продають електроенергію безпосередньо населенню. Цим займаються постачальники електроенергії в Харкові. Законодавчі норми суперечать поєднанню діяльності збуту, транспорту та генерації електроенергії. Це дозволяє реалізувати ринкові механізми та сприяє розвитку конкуренції, тим самим оптимізуючи ціну і якість для кінцевого споживача.
Але в разі суміщення діяльності з транспорту і збуту електроенергії зникає мотивація до скорочення витрат. Витрати, які можна і потрібно було скорочувати, перекладаються на неконкурентний вид діяльності. У підсумку це може призвести до зростання тарифів, підвищення цін, інфляційного тиску та іншим негативним наслідкам для громадян і економіки в цілому.
Гарант постачальник - це такий учасник оптового і роздрібного ринку, який зобов'язаний укласти договір на поставку електроенергії будь-якому споживачеві, який звернувся до нього. У загальному і цілому гарант постачальник несе на собі велику відповідальність і повинен відповідати ряду вимог, зокрема надавати банківські гарантії під поставку електроенергії.