Війна, розв’язана російськими окупантами на території України, запустила негативні процеси на будівельному ринку. Подорожчання не оминуло й покрівельну продукцію — металочерепицю, профнастил та фальцеву покрівлю. У цій статті ми проаналізуємо, які фактори вплинули на подорожчання матеріалів та чого чекати далі.
В кінці лютого - на початку березня 2022 року українські заводи-виробники покрівельних матеріалів очікували на поставки рулонної сталі від азійських постачальників — Китаю, Південної Кореї та Індії. Бухти металу були закуплені ще в листопаді минулого року. Сировина мала прийти в українські порти, в тому числі й Одесу. Однак 24 лютого росія почала бомбити українські міста, інфраструктуру, через те порти закрились. Кораблі, що везли морем рулонну сталь, змінили логістику. Це спровокувало затримку доставки й дефіцит рулонної сталі в Україні. Перевалочним пунктом стала Туреччина. Звідти бухти металу вантажили на автотранспорт і везли суходолом.
Ціна на профнастил зросла +35%
Затримка логістики, зміна логістичного маршруту та самої структури негативно позначились на вартості профнастилу. Морський шлях доставки був дешевий, однак через російських загарбників його вимушено змінили на автомобільний. Це підняло вартість доставки. До того ж в Україні подорожчало пальне. В результаті ціна на профнастил виросла на 35% і навіть більше.
Особливо злетіла вартість товстолистового профілю. До повномасштабного російського вторгнення 90% рулонної сталі для профнастилу типу ПК-75 або Т-92 виготовляв ММК ім. Ілліча. Зараз цей комбінат розбомблений росією. Аналогічна сировина з Європи товщиною 1,0 - 1,2 мм коштує вдвічі дорожче. До того ж на валютному ринку продовжує знецінюватися гривня, і це теж підвищує вартість профнастилу.
Металочерепиця подорожчала +40%
Порівняно з довоєнними часами ціна на металочерепицю виросла на 40% і навіть більше. Різниця з профнастилом у процентному відношенні невелика, але є, хоча обидві позиції виготовляються з рулонної сталі. Справа в тому, що в процесі відкатки на станку профнастил ужимається, бо в нього трапецієподібна форма.
Причини росту вартості металочерепиці ті ж самі, що й у профнастилу:
- дефіцит сталі в Україні;
- подорожчання доставки через руйнування логістичних ланцюгів та росту вартості пального;
- знецінення гривні відносно іноземних валют.
До середини травня подорожчання ще не було відчутне, оскільки попит на металочерепицю, за статистикою заводу “Модуль” упав втричі порівняно з довоєнними часами. Крім цього, 75% українських підприємців зупинили діяльність. Пожвавлення на ринку покрівельних матеріалів відбулося у травні. Це сталось завдяки ремонтам покрівель, які почали проводить жителі деокупованих територій. Люди розуміють, що зима 2023 року прийде швидко, тому поспішають відремонтувати дахи до холодів. Завдяки цьому попиту й існує ринок металочерепиці в Україні.
Фальцева покрівля здорожчала на 30%
Вартість фальцевої покрівлі теж зросла. Причини цього — ті ж самі, що й у металочерепиці та профнастилу. Ціна на фальцеву покрівлю зросла на 30% через подорожчання доставки, бо ця продукція теж виготовляється з рулонної сталі. На вартість впливає ріст долара і євро відносно гривні.
Підсумовуючи аналіз, в подальшому прогнозуємо зростання цін на покрівельні матеріали. Воно залежить від стабільності валютного курсу. Єдине, що зупинить падіння гривні відносно євро та долара, — перемога України над російськими окупантами. Тоді іноземні валюти закріпляться, а гривня посилить свої позиції на ринку. Це позитивно вплине на вартість покрівельного матеріалу. Наскільки швидко це відбудеться, будемо бачити. Поки працюймо далі і вірмо в ЗСУ.