WHOIS являє собою мережевий протокол. У більшості випадків він потрібен для того, щоб подивитися кому саме належить певний домен. Крім цього, за його допомогою можна вийти на зв’язок з власником, що буває дуже корисно в деяких випадках. ICANN відстежує кому саме належать домену та відповідає за регулювання реєстрацій.
WHOIS: для чого це потрібно
Часто користувачі користуються Whois тільки для того, щоб перевірити чи вільні певні домени, чи ні. Для цього потрібно зайти на сторінку сервісу та ввести те доменне ім’я, яке вас зацікавило. В тому випадку, коли воно буде зайняти – покажеться інформація про власника. В тих випадках, коли домен вільний – ніякої інформації показуватися не буде. Але цей спосіб використання не можна сприймати у якості основного, оскільки є альтернативні методи. Які дозволяють виконати перевірку, причому зробити це можна й простіше, й швидше. Так можна просто перейти на сайт однієї з компаній, які відповідають за реєстрацію доменів та скористатися там спеціальною формою. Це буде зручніше, оскільки результат буде показуватися одразу в великій кількості доменних зон. Тому навіть якщо вибраний варіант вже зайнято, можна швидко знайти прийнятну альтернативу. Whois не дає такої можливості, тому з такою ціллю він використовується не дуже часто.
Головна цінність Whois – це те, що він дає можливість перевірити кому саме належить домен. Це може бути як приватна особо, так і компанія. Крім власника можна переглянути й інші дані. Так за його допомогою можна перевірити наскільки давно було запущено сайт. Часто така інформація цікавить людей, які хочуть купити домен. Та й взагалі, якщо ви хочете співпрацювати з сайтом, краще спочатку його перевірити. Це дозволить вам мати більше даних для аналізу компанії та прийняття рішення щодо співпраці.
Також це дуже гарний інструмент, коли ви підозрюєте сайт в шахрайській діяльності. Оскільки Whois дає можливість подивитись дату реєстрації, ви можете дізнатися, як давно працює сайт. Більшість сайтів зловмисників працюють дуже короткий термін перед тим, як їх закривають. Тому якщо сайт не тільки підозрілий, а ще й був тільки нещодавно створений, це майже зі 100% ймовірністю говорить про те, що їм володіють шахраї.
Не слід думати, що це магічний інструмент, завдяки якому ви зможете дізнатися все про власника. Насправді це не так. І навіть якщо вас цікавлять лише дані власника, це не завжди матиме успіх. Оскільки в багатьох випадках вони можуть бути закриті налаштуваннями, а в деяких – сам власник міг вказати їх неправильно. Але попри це, можливість зв’язати з ним все одно буде. Щоб це зробити потрібно буде використати спеціальну форму для зворотного зв’язку.
Підсумки
Можна сказати, що для багатьох вебмайстрів цей протокол просто незамінний інструмент. Завдяки йому можна отримати доступ до важливої інформації, яка дозволить оцінити наскільки компанія надійна. Також через Whois можна зв’язатися з власником.
Використання протоколу може бути корисним, коли вам потрібно:
- Перевірити інформацію про сайт.
- Впевнитись, що даний ресурс не є шахрайським.
- Хочеться перевірити чи вільний обраний домен.
- Знайти контактні дані адміністратора сайту або його власника.
- Перевірити сайт перед тим, як купувати його.
- Зібрати інформацію про конкурентів, яка може бути важливою для проведення аналізу.
Whois може допомогти в кожному з цих випадків. Але не слід забувати, що його заборонено використовувати, щоб на основі цієї інформації проводити розсилку спаму чи пропонувати компаніям маркетингові пропозиції.