Чим відрізняється офсетний папір від крейдованого
У статті розповімо, чим відрізняється офсетний папір від крейдованого, і взагалі що таке крейдований папір та де використовується.
У поліграфії використовується багато видів паперу:
- газетний,
- обгортковий,
- етикеточний,
- картографічний, тощо.
Але найчастіше маємо справу з офсетним і крейдованим, адже на них друкується більша частина поліграфічної продукції.
Крейдований та офсетний папір: у чому різниця
Офсетний папір на дотик шорсткий, а крейдований навпаки – гладкий і блискучий. Під час виготовлення на основу паперу наноситься крейдований шар, який потім розрівнюється спеціальними валами. Це дає рівну поверхню. Щоб отримати ще більш гладку поверхню, наносять кілька шарів крейдованого шару (іноді до трьох). Слід зазначити, що крейдований папір за способом оздоблення поверхні буває глянцевий і матовий:
- у першому випадку відбиток має більш яскраві кольори;
- у матової поверхні, поліграфічна продукція більш зручна для читання, бо менше відблисків.
Папір може бути крейдованим з одного або двох боків. Папір для етикеток крейдований тільки з одного боку - щоб краще клеїтися на пляшки. Офсетний папір, має меншу щільність і дешевший. Крейдований папір дає змогу відтворити на ньому більшу кількість кольорів, тому використовують для друку ілюстрацій, каталогів, рекламної продукції. Для друкування книжок крейдований папір підходить менше, через його гладкість під час читання можливі відблиски, і очі швидше втомлюються. Отже, найчастіше на крейдованому папері друкують флаєри, журнали, листівки, каталоги, настінні календарі. На офсетному - книжки, підручники, бланки.
Офсетний (папір крейдований) буває двох типів: №1 і №2.
- Перший призначений для високоякісних виробів тривалого терміну використання. Не містить деревної маси, виготовляється з чистої целюлози.
- Офсетний папір №2 має менший термін експлуатації.
Під час вибору паперу пам'ятайте, що на крейдованому набагато важче писати ручкою, і якщо потрібно робити нотатки на полях, то краще обирати офсетний. Тому для щоденників і ділових календарів обирають високоякісний офсетний папір.
- Найчастіше в поліграфії застосовується офсетний папір щільністю від 65 до 100 г/м2.
- Крейдований папір: від 80 до 150 г/м2.
- А для виготовлення візиток можливе використання більш щільного матеріалу, до 300 г/м2.
Вимоги до офсетного паперу
Він має бути стійким до води та мінімально змінювати розмір під її впливом, оскільки під час офсетного способу друку активно використовуються зволожувальний розчин. Крім того, цей вид паперу має бути стійким до механічного впливу, оскільки в процесі друку доводиться контактувати з офсетним полотном (декелем). Якщо ж папір не проклеєний і припадає пилом, то на декелі під час друкування збирається паперовий пил, який негативно впливає на якість отриманих відбитків.
Залежно від виду паперу, відрізняються вимоги для процесу друкування. Так, при використанні крейдованого, друкарі змушені додавати до фарби добавки, що прискорюють процес висихання. Адже крейдований шар не дає змоги вбиратися фарбі в паперові волокна, як це можливо в офсетному папері. Крім того, надруковану продукцію розкладають малими пачками, використовують УФ сушарки.
Поставляється крейдований та офсетний папір як у вигляді рулонів, так і запакований у пачки. Упакований у пачки папір стійкий до умов навколишнього середовища. Але папір у рулонах підходить для рулонних друкарських машин. Куплений папір у рулонах можна нарізати на аркуші на флатувальних машинах. Висновок.
Підсумовуючи, коротко відповімо чим відрізняється крейдований папір від некрейдованого. Крейдований папір більш гладкий, глянцевий, надруковані на ньому зображення мають яскравіший і соковитіший вигляд, можна передати більшу кількість кольорів і відтінків. Офсетний (некрейдований папір) дешевший, "приємніший" для очей, готова продукція має легшу масу. У будь-якому разі, під час вибору того чи іншого варіанта слід радитися з технологами поліграфічного підприємства.