Навіть під час війни люди їздять за кордон на відпочинок, лікування, у пошуках роботи або на навчання. Для цього їм в обов’язкову порядку потрібно мати закордонний паспорт. Але перш ніж його отримати, слід дізнатися про особливості оформлення та закони щодо цього документа.

Отримання документа на виїзд: що необхідно знати про це

У регіонах, до яких не дійшла війна, процедура отримання документів та термінове виготовлення закордонного паспорту відбувається у звичайному режимі. Біженці можуть подати заяву на оформлення виїзних документів у ДМС, ЦНАП чи паспортний сервіс там, де вони наразі знаходяться. Однак, іноді буває, що громадянин подавав заяву на оформлення закордонного паспорта вдома, але не зміг їх забрати через бойові дії. В такій ситуації йому рекомендується звернутися до закладу у тому регіоні, де проживає. Тоді вже готове посвідчення перешлють туди.

Дію старого документа подовжують також у випадках, якщо районні відділи ДМС чи дипломатичні установи не підключені до ЄДДР, не мають можливості зробити біометричні паспорти. Інше – людині необхідно у короткі терміни виїхати з країни через важку хворобу чи похорон родича за кордоном.

У першому випадку можна записатися в електронну чергу до потрібного закладу в іншому районі, де є відповідне обладнання.

Для виїзду за кордон паспорт необхідний усім громадянам (навіть новонародженим). Він дійсний десять років. Якщо документ був виданий дитині, що молодша за 16 років, то через чотири роки його обов’язково слід замінити.

Нові закони щодо закордонних паспортів

Керівництво країни нещодавно змінило деякі закони, що стосуються видачі документів на виїзд за кордон:

  • щоб вивезти дитину з України в іншу державу, більше не потрібна згода обох батьків;
  • тепер дозволяється передавати право отримання закордонних паспортів для дитини близьким родичам, що не є опікунами;
  • документ може зберігатися у закладі до отримання два роки; якщо написати заяву, цей термін подовжують до трьох років.

Якщо паспорт пошкоджено, загублено чи вкрадено, закінчився термін дії, власник змінив прізвище чи знайшов помилки у документі, то його варто обміняти. За законом для цього слід підготувати внутрішнє досвідчення, РНОКПП, анкету, закордонний паспорт старого зразку, заяву про втрату (якщо був вкрадений – витяг з ЄРДР). Підліткам старше 16 років за законом мають право самостійно надавати папери на виготовлення документа. Для менших дітей це роблять батьки або опікуни.

Дізнавшись усі подробиці, можна звертатись по отримання закордонного паспорта.