Батьківщиною тютюну є узбережжя озера Тітікака. Саме там індіанці вперше почали культивувати цю рослину та використовувати її у своїх ритуалах. Перші плантації тютюну з'явилися в Домінікані, згодом — на Кубі та Філіппінах. Сьогодні тютюн, з якого виробляють сигарети https://cig-poshta.in.ua/ru/shop/philip-morris-ru/ та інші курильні вироби, вирощують у багатьох країнах світу.
Кліматичні умови для вирощування тютюну
Найкраще тютюн росте у теплому кліматі з помірною вологістю та тривалим світловим днем. Цим вимогам якнайкраще відповідають такі регіони:
- Куба — відома вологим теплим кліматом, ідеальним для вирощування сортів із м'яким насиченим смаком;
- Домініканська Республіка — має різноманітні кліматичні зони, тому там вирощують тютюн із різною міцністю та ароматом;
- Вірджинія (США) — теплий та помірно вологий клімат цього регіону дає змогу вирощувати найпопулярніший у світі сорт з унікальними смаковими якостями.
Як клімат впливає на тютюн?
Різні кліматичні зони впливають на цю культуру по-різному. Вологий тропічний клімат сприяє більш швидкому зростанню рослин, але можливий надлишок вологи в їхньому листі негативно позначається на здатності тютюну горіти. У свою чергу, сухі та сонячні регіони сприяють зростанню більш ароматних та міцних сортів тютюну, але посуха може призвести до зниження врожайності.
Етапи виготовлення тютюнової сировини
Тютюн належить до однорічних рослин, тобто його щороку садять і щороку збирають. Сировину для виробництва сигарет виготовляють у кілька етапів:
- Посадка. Саджанці вирощують у спеціальних розсадниках близько 45 днів, а потім висаджують у відкритий ґрунт.
- Вирощування. Тютюн росте просто неба, завдяки чому набуває особливого аромату. Коли рослини досягають потрібного розміру, їхні верхні бруньки відщипують. Після цього рослини більше не ростуть у висоту, концентруючи всю силу на розвитку листя.
- Збір урожаю. Він починається приблизно через 40 днів після посадки. Це важка праця, оскільки кожен листок зривається вручну. Збирання врожаю проходить у кілька стадій, за один раз зривають лише 2–3 листки. Щоб зібрати все листя з однієї рослини, потрібно приблизно 30 днів.
- Сушіння. Під час цього процесу листя позбувається вологи та поступово змінює свій колір від світло-зеленого до золотаво-коричневого. Сушать його традиційним способом у сараях, ретельно контролюючи рівень температури та вологості. Процес сушіння триває близько 50 днів.
- Перша ферментація. Просушене листя укладають у штабелі та накривають. Волога, що залишилася у листі, запускає процес ферментації, під час якої у тютюні знижуються рівні цукрів та аміаку, кислотність, вміст смол і нікотину. Перша ферментація триває близько 30 днів.
- Сортування. Якість листя ретельно перевіряють, виявлені некондиційні листки відбраковують.
- Друга ферментація. Тютюн складають у копиці, які накривають тканиною. Під час ферментації працівники ретельно стежать за температурою листя. Коли вона стає занадто високою, копицю розбирають, щоб листя охололо, а потім складають її заново у зворотному порядку (листя, яке було нагорі, кладуть вниз, і навпаки). Друга ферментація триває до 90 днів.
- Витримування. Після ферментації листя кілька днів провітрюють на спеціальних настилах. Потім тютюн пакують і перевозять на склад, де витримують в особливих умовах — при температурі +16…+18 °С та вологості 65–72%. Різні види тютюну для різних марок сигарет можуть витримувати від кількох тижнів до кількох років.
Витриманий тютюн доставляють на фабрики, де з нього виробляють сигарети та інші курильні вироби.