12:32, 10 червня 2020 р.
Надійне джерело
Порушення зору у дітей та сучасні методи лікування.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у світі налічується близько 300 млн. людей зі значними порушеннями функцій органу зору, з них біля 39 млн. сліпих. На жаль, кількість незрячих за останнє десятиліття збільшується. Захворювання, що можуть призвести до тяжких наслідків це- відшарування сітківки, підвищення внутрішньоочного тиску- глаукома тощо.
Це важливо для сільського населення, враховуючи особливості способу життя, умов праці та рівень доступності спеціалізованої медичної допомоги.
Особливу увагу треба звернути на стан очей вашої дитини.
Зір — один із основних органів чуття. Від його гостроти залежить нормальний розвиток дитини. Саме через очі ми отримуємо 90% інформації про навколишній світ.Тому навіть незначні відхилення у стані зору дитини, можуть призвести до сповільнення її розвитку, зниження активності малюка та успішності в школі. До таких патологій зору як короткозорість, гіперметропія, косоокість можуть призвести найменші порушення, викликані надмірним навантаженням, спадковою схильністю, інфекцією, травмою. Щоб зберегти хороший зір, необхідно регулярно відвідувати лікаря-офтальмолога.
З 2016 року у Сєвєродонецьку працює Центр відновлення зору «Візіум», що є ланкою всеукраїнської мережі офтальмологічних клінік. Кваліфіковані лікарі-офтальмологи, сучасні методи лікування та високотехнологічне обладнання, яким устаткована клініка,дозволяють виправити порушення зору дитини без хірургічного втручання.
Ми представляємо вашій увазі невеличкий довідник по очним хворобам.
- Короткозорість(міопія)– найбільш поширена причина погіршення гостроти зору на далеку відстань. 6-8 % учнів молодших класів мають короткозорість, до закінчення школи таких дітей уже 25-30% , в гімназіях і ліцеях – 50%.
При короткозорості промені світла фокусуються перед сітківкою. Для розвитку короткозорості суттєве значення мають генетичні фактори, фактори зовнішнього середовища(недостатнє освітлення), велике зорове навантаження, недостатнє перебування дитини на свіжому повітрі, безконтрольне використання гаджетів. Останнє призводить до формування комплексу порушень, які називають комп’ютерним зоровим синдромом.
Якщо ви помітили, що дитина:
підносить предмети близько до очей;
дуже близько дивиться телевізор;
низько тримає голову над зошитом;
нахиляє голову вбік;
поки пише або малює;
примружує очі; скаржиться на втомлюваність очей;
має почервоніння очей;
погано бачитьпредмети чи написи вдалині;
часто скаржиться на головний біль.
Треба терміново обстежитись у офтальмолога, за необхідністю підібрати окуляри або м‘які контактні лінзи. Для розвитку м’язових резервів очей та покращення гостроти зору використовується апаратне лікування, а саме: спеціальні комп’ютерні програми, міостимуляція, лазерстимуляція. Ці методи підходять для початкових стадій розвитку короткозорості та потребують періодичного повторення. Дитячий кабінет апаратного лікування «Візіум» має всі необхідні програми для кваліфікованого лікування міопії у маленьких пацієнтів.
- Гіперметропія– це варіант слабкої оптичної системи ока.
При цій аномалії рефракції промені світла, що потрапляють в око, після заломлення через оптичні середовища (рогівку та кришталик) віртуально збираються за сітківкою (світлосприймаючий апарат ока), а на сітківці формується нечітке зображення.
Для отримання чіткого зображення око намагається компенсувати слабкість оптичної сили шляхом напруження фокусуючих м’язів. При цьому око весь час працює в режимі підвищених навантажень. У різному віці це призводить до різноманітних проблем.
У школі підвищені вимоги до роботи фокусуючого апарата ока призводять до швидкої втомлюваності, сльозотечі, головного болю, дратівливості. Розвивається так звана астенопія.
У подальшому розвивається хронічний спазм м’язів, що виражається в стійкому зниженні зору як на далеку, так і на близьку відстань, та неможливості підібрати комфортну корекцію. В результаті навіть молоді люди втрачають можливість повноцінно працювати, виконувати звичайний об’єм зорових навантажень.
Для того, щоб уникнути таких ситуацій, застосовується апаратне лікування, направлене на зняття спазму акомодаційних м’язів та тренування їх здатності до фокусування.
У маленьких дітей, коли м’язова система ока розвинута недостатньо сильно, чіткість зорових образів нестабільна та немає координованості в роботі обох очей, може розвиватись косоокість.
- Косоокість проявляється відхиленням від точки фіксації одного з очей.
Окрім косметичного недоліку, вельми тяжкого в психологічному відношенні, косоокість супроводжується серйозним розладом бінокулярної функції очей. Косоокість значно погіршує зорову здатність людей і в подальшому обмежує їх у виборі професії.
Причини появи косоокості можуть бути різними. Часто вирішенню питання про тактику лікування передує обстеження у невропатолога. Важливо впевнитися, що у дитини немає неврологічних захворювань, які сприяють розвитку косоокості. Якщо ж їх виявлено, то лікування буде проводитись сумісно з дитячим невропатологом.
Різні види косоокості потребують різних підходів у лікуванні. Тактика лікування косоокості визначається його характером і ступенем виразності. Коли косоокість виправляється окулярами, призначається комплекс апаратного лікування з розвитку гостроти зору, координації м’язового апарату та відновленню бінокулярного зору.
Апаратне лікування косоокості включає плеоптику – апаратне стимулювання сітківки, та ортоптику - формування правильного положення очей та бінокулярного зору. Апаратне лікування косоокості обов’язково проводиться дітям як перед операцією, так і в після операційному періоді. Для лікування косоокості з малими кутами відхилення апаратне лікування один з основних та досить ефективних методів.
Дитячий кабінет апаратного лікування у нашій клініці має дієвий пристрій - синоптофор, який спрямований на лікування косоокості.
У дитини з косоокістю, в результаті порушення правильної спільної роботи обох очей, з ока, що частіше відхиляється, зорові образи в головний мозок не передаються. Відбувається це для уникнення хаосу в зоровій системі.
Тривале вимкнення з роботи одного з очей призводить до функціонального зниження гостроти зору і розвитку амбліопії.
- Амбліопія щорічно діагностується у 4-6% дітей до 6 років.
У випадку амбліопії у дитини одне око, яке називається ледачим, повністю або частково виключене. Причини, чому мозок перестає сприймати інформацію з ледачого ока у дитини, можуть бути різними. Це і аномалії рефракції (короткозорість, гіперметропія), і катаракта, і опущення повіки, і косоокість у дитини.
Різні картинки не поєднуються в голові малюка, тому менш чітка поступово виключається. Це загрожує великим навантаженням на друге, здорове око, отже, подальшим погіршенням зору. Замкнуте коло! Нерідко на тліамбліопії у дитини розвивається косоокість, а часом навпаки - косоокість призводить до того, що око гірше справляється з навантаженням.
Лікарі впевнені: повернути малюкові бінокулярний зір можна, головне, почати якомога раніше. Лікувати амбліопію починають приблизно з 2-3 років. До 5 років лікування «ледачого ока» у дітей показує чудові результати: можна відновити функції очей повністю! Проте і для дітей старше 5 років існують методики, які суттєво впливають на гостроту зору. В ортоптичному кабінеті «Візіум» використовується найсучасніша комп’ютерна програма для лікування амбліопії.
І останні поради:
Чому так важливо регулярно відвідувати окуліста?
Дитину в будь-якому разі необхідно показати офтальмологу, якщо в неї спостерігається збіжна чи розбіжна косоокість;
якщо в неї виникають якісь проблеми з навчанням;
якщо вона скаржиться на біль, різь, запалення чи втому очей;
якщо вона страждає від головних болів; якщо вона тримає книжку занадто близько до очей під час читання;
якщо вона нахиляє голову, коли намагається щось уважно розглянути;
якщо результати тестування гостроти зору за допомогою таблиць виявилися незадовільними.
Перевірка зору за допомогою таблиць проводиться у віці 3—4 років і потім при кожному відвідуванні окуліста. Однак той факт, що дитина задовільно читає таблицю при тестуванні в школі, ще не свідчить про відсутність проблем із зором. Якщо в неї швидко стомлюються очі, вона повинна бути оглянута фахівцем.
У клініці «Візіум» кваліфіковані офтальмологи індивідуально підбирають лікування, щоб якнайкраще зберегти і відновити зорові функції наших пацієнтів. Ці методи лікування ефективні та перевірені часом. Ми разом з дітьми та їх батьками радіємо кожному досягнутому результату.
Офтальмологічна клініка «Візіум» нагадує, що самолікування шкідливе для вашого здоров’я.
Бажаємо Вам бачити світ у всій його красі, а ми Вам в цьому допоможемо!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:50
Вчора
11:20
20 січня
live comments feed...