Эксклюзивное интервью
08:00, 23 вересня 2021 р.
Як і куди ходити по гриби: поради сєвєродончанина Миколи Скурідіна
Эксклюзивное интервью
З настанням осені дедалі більше людей вирушають на «тихе полювання». І справді — що може бути краще за прогулянку в лісі, та ще й у поєднанні з пошуком грибів і наступним приготуванням із них різноманітних смачних страв. Так вважає грибник з великим досвідом Микола Скурідін, який поділився з нами де та як збирає гриби, та що робить з ними після «тихого полювання», а також розповів які гриби можна зустріти поблизу Сєвєродонецька, та дав поради щодо їх збору.
Розкажіть, як давно ви «полюєте на гриби» та хто вчив вас їх шукати?
«Полюю» вже дуже давно, цьому мене вчили батьки. Я уважно дивився як збирають гриби вони, і зараз роблю так само.
Найчастіше куди їздите по гриби?
У мене дача у Щедрищевому , тому збираю найчастіше там. Також, ходжу по тим місцям, де збирав у минулі роки. Але далеко не їжджу. Кілька днів тому був з друзями у Кремінній. Грибів вже дуже багато. Під час «полювання» головне – відшукати перший гриб, а потім поблизу вони знаходяться самі, принаймні у мене так відбувається.
Які гриби ростуть в нашому регіоні?
Підосиковики, підберезники, маслюки, вчора я, несподівано для себе, назбирав польських грибів. Вони схожі на білі, але з темним капелюшком і більш тверді. Вони завжди виростають перед настанням морозів. Ближче до зими підуть «жовтушки» та «білушки», вони ростуть з піску.
А що треба знати, щоб знайти більше грибів?
В мене простий рецепт: пам’ятати, де минулого разу їх збирав. Буває, багато треба пройти, поки знайдеш перший. Звісно, в сухих місцях та у високій траві їх нема. Багато їх росте там де сосни та берези, наприклад у Воєводівці, Боровеньках, Єпіфанівці, Кудряшівці, Кремінній. Насправді, їхати далеко не треба, коли гриби можна зібрати і поблизу Сєвєродонецька.
Коли восени треба починати збирати гриби?
Зазвичай, після дощу, і бажано, щоб було тепло. Але днями дощу не було, але грибів багато. Вологу дає і ранковий туман. Для мене головна ознака грибного сезону, це коли вздовж трас та на ринках починаюсь ними торгувати.
Ось, ви зібрали гриби. Що далі з ними робите?
Несу додому. Якомога швидше їх потрібно перебрати - нижню частину ніжки очистити від землі і відрізати її на відстані від капелюшки, вирізати червиві і зіпсовані місця, зіскребти ножем з ніжок і проварити. А далі вже можна робити з ними все, що завгодно – підсмажити з грибами картоплю, зварити суп або законсервувати.
Але є такі гриби – парасольки – я їх раніше не збирав, але одного разу сфотографувався з ними, приніс на роботу світлину, а колега мені каже: «Їх теж можна їсти, та навіть варити не треба, кілька хвилин підсмажити і все». Такі гриби потребують мінімум обробки. До таких грибів можна віднести також шампіньйони та гливи.
Є такі гриби, які ви принципово не збираєте?
Так, не люблю сироїжки. Отруйних серед них немає, а ось неїстівних, гірких чимало, до того ж вони дуже «тендітні». Але росте їх багато.
До якого місяця зазвичай триває грибний сезон?
Багато грибів ростуть до заморозків, буває, що пісок вже замерз, а гриби все одно пробиваються. Одного разу ми і в грудні збирали, майже під Новий рік. Тоді була тепла зима, тому гриби росли.
Скільки часу витрачається на прогулянку по гриби?
Можна і півдня витратити. Хоча можна і за годину назбирати, якщо вдало потрапити на галявину. Треба і на потреби дивитися: комусь, наприклад, тільки суп зварити , а інший збирається на зиму консервувати.
Відбувалися з вами цікаві випадки під час «полювання на гриби»?
Так, пару днів тому бачив, як мій сусід по дачі назбирав стільки кошиків з грибами, що ледве їх ніс. А потім,як він сам розповів, побачив на галявині багато білих грибів, та ще завернув їх у светр.
Збір грибів для вас це азарт чи відпочинок?
І те,і інше. Я відпочиваю, але дуже приємно, коли знаходиш гриб, а ще краще,коли знаходиш багато. До того ж, самі гриби дуже красиві, а прогулянка у лісі – корисна, тому тим, у кого є час, раджу частіше організовувати для себе такі прогулянки.
Були у вас випадки отруєння грибами?
В дитинстві був випадок, коли ми батьками були на базі відпочинку, і там назбирали багато білих грибів, завантажили у мішки, і довго їхали додому. Відповідно, батьки одразу не почистили гриби,та вони зіпсувалися. Взагалі, я не розумію, як люди труяться грибами. У нас отруєні, мабуть, тільки мухомори та поганки, але їх можна відрізнити від їстівних. А якщо якісно обробляти їстівні, ними не отруїшся.
Що треба пам’ятати тим, хто збираться йти по гриби?
Насамперед, треба мати карту, щоб довго не блукати по лісу. Не чіпати незнайомі гриби, а ще краще, якщо людина збирається перший раз, піти зі знавцем.
Особисто вас чим приваблює збір грибів?
По-перше, це економія коштів. По-друге, я полюбляю ліс і природу взагалі,і радію,коли знаходжу гриби. Але і коли не знаходжу, не сумую, значить вийде наступного разу. Колись ми ходили по гриби зі знайомим, він художник. Ми майже нічого ні зібрали, знайшли 5 грибів, він їх і фотографував,і замальовував. Емоцій було багато, і повернулися ми задоволеними.
Нагадаємо, добрим путівником по отруйних грибах можна вважати ось цей, підготовлений Центром громадського здоров’я, під редакцією професійного міколога, доктора біологічних наук професора В.Гелюти.
А також хочемо звернути увагу що гриби можно купити на ринках Сєвєродонецька. Продавці просять 100 гривень за кілограм, але можна знайти і по 55 гривень.
Фото та відео з особистого архіву Миколи Скурідіна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:00
9 січня
17:17
12 грудня 2024 р.
08:00
12 грудня 2024 р.
live comments feed...