• Головна
  • Як зміняться ціни на відпочинок на Азовському морі в сезоні-2022 - коментарі експертів
15:31, 20 листопада 2021 р.

Як зміняться ціни на відпочинок на Азовському морі в сезоні-2022 - коментарі експертів

В останні роки у зв'язку з локальними та глобальними економічними чинниками вітчизняний пляжний туризм переживає не найкращі часи, а на азовському узбережжі ситуація нещодавно погіршилася навалою медуз, до якої минулого сезону додалася велика кількість комарів і холодний червень із зливами. Все це в сукупності з інформаційними атаками у ЗМІ та соцмережах призвело до різкого зниження попиту на відпочинок на Азовському морі, у тому числі за найпопулярнішими напрямками – Кирилівкою, Бердянською та Арабатською Стрілкою з Генічеськом. Проте вже зараз туристи починають цікавитися відпочинком на улюблених курортах, а експерти розповіли, що слід очікувати від цін наступного 2022 року, повідомляє 44.ua із посиланням на Інтерфакс-Україна.

Минулого літа більшість власників готелів і баз відпочинку на узбережжі Азовського моря не поспішали знижувати розцінки на відпочинок, хоча у світлі обставин їх курорти виглядали не особливо привабливо. Зокрема, через нашестя медуз море на території Арабатської Стрілки, Кирилівки, Бердянська та інших суміжних рекреацій було фактично недоступним, а в ті періоди, коли медузи відступали, купання було не завжди комфортним, оскільки насичена їх отрутою (а точніше, вільноплаваючими стрекальними клітинами) вода періодично викликала печіння шкіри, особливо у дітей та людей, схильних до алергічних реакцій.

До того ж викинутих на берег медуз не завжди і не скрізь встигали прибирати, і місцями вони просто розкладалися на сонці, видаючи далеко не приємні «аромати» і тим самим унеможливлюючи комфортне перебування на пляжі хоча б з метою засмаги.

Додамо до цього комарів, які атакували відпочивальників вечорами, дощову та прохолодну погоду, яка тривала практично до середини липня, і отримаємо зовсім не те, на що розраховували туристи, вирушаючи на відпочинок.

Логічно, що багато хто питав, за що вони взагалі заплатили гроші, причому часто чималі, і чи варто взагалі тепер орієнтуватися на курорти Азовського моря. У результаті, значна частина туристів змінила Кирилівку та Бердянськ на Залізний Порт, а Генічеськ на такий самий мілководний Скадовськ.

Як буде в 2022 році справа з головними вбивцями сезону - медузами, сьогодні спрогнозувати точно досить складно, хоча ймовірність повтору торішнього сценарію є, і вона досить велика. За даними незалежних вимірів, наданими медіа-проєктом Кирилівка.Укр, у липні в прибережній акваторії Степка солоність становила 17 проміле (проти 14-15, які зазвичай фіксувалися тут), але статусом на листопад солоність у тому ж місці за даними тієї ж лабораторії все ж таки впала до 14,5 проміле, що вже є натяком на покращення. Але для реальної стабілізації ситуації цей показник має впасти хоча б до 12-12,5, а причин для такого зниження вмісту солі у морській воді поки що немає.

Але, незважаючи на цей песимістичний факт, власники готелів на популярних курортах здебільшого поки що висловлюють неготовність знижувати ціни, обґрунтовуючи це, насамперед, проблемами економічного характеру, а також невеликою тривалістю сезону.

Причому все це відбувається на тлі будівельних робіт і матеріалів, що рекордно подорожчали. Зокрема, та ж фанера OSB, яка масово використовується в ремонтних роботах, за рік зросла в ціні в 3-3.5 рази, а дерево та низка інших матеріалів, які часто використовуються, подорожчали пропорційно.

У результаті, на підтвердження факту кризи на цих курортах слід зазначити, як мінімум, практично повне згортання будівельних робіт у готельних господарствах цієї осені.

"На сьогоднішній день більшість опитаних нами власників баз відпочинку в Приазовському регіоні поки що утримується від зниження цін або включення додаткових послуг (наприклад, харчування в тому чи іншому вигляді) в ціну минулого року. Основна аргументація проста - електроенергія дорожчає, податки на землю та нерухомість кратно зросли, мінімальна зарплата та податки з неї зростають, продукти дорожчають, а запровадження РРО очікувано призведе до адміністративних витрат і штрафів тощо. У цих умовах, за словами власників, складно зберегти навіть ціну-2021 року без втрати якості обслуговування та зменшення набору послуг, які надаються. Але йдеться в основному про великі і популярні готелі, які цього року найменше постраждали від кризи», - прокоментувала ситуацію з цінами головний редактор профільного видання azov.zp.ua Юлія Ангеловська.

І, незважаючи на те, що для частини власників готельного житла зниження цін у таких умовах може мати непоправні наслідки, його все ж таки не уникнути, каже Юлія Васильєва, редактор інтернет-видання arabat.com.ua:

"Основною проблемою найближчого сезону на курортах Азовського моря виявилися далеко не лише медузи, а цілий набір економічних факторів. За останній рік вартість оренди землі зросла в кілька разів, у 2022 році стає обов'язковим використання РРО для ФОП, зросла мінімальна зарплата, від якої вважається низка податків, електроенергія та газ дорожчають, не кажучи вже про вартість будівельних робіт і будматеріали, всі ці фактори навіть без медуз могли спровокувати кризові явища в галузі, але медузи стали тим каталізатором, який з великою ймовірністю обвалить ринок. У 2022 році складно прогнозувати, так само як і потенційний відсоток учасників, але майже однозначно, за цінами минулого року відпочивальники їхати здебільшого не готові, а виручка готелів формується не ціною, як до цього звикли за довгі роки стабільного завантаження, а добутком реального завантаження на ціну номера. Тому ціни з великою ймовірністю доведеться більшості готелів знижувати, навіть якщо при цьому доведеться працювати в нуль або в мінус. Але, зрозуміло, за такого розкладу деградація ринку буде неминучою".

Як варіант, хтось з українців віддасть перевагу відпочинку за кордоном, на курортах, які суттєво подешевшали за час пандемії і поки не поспішають піднімати ціни. Наприклад, Албанії чи Болгарії.

А менш забезпечена частина жителів нашої країни, ймовірно, шукатиме альтернативу у вигляді курортів, які не настільки постраждали від атаки медуз, нехай і не таких популярних. До таких належать, наприклад, Урзуф, Мелекіне, Білосарайська коса, селище Ялта на Донеччині та ін., а також бюджетні курорти Чорного моря — такі як Лазурне та Приморське (Більшовик).

«Ймовірно, азовським курортам з медузами частина відпочивальників віддасть перевагу «чистим» зарубіжним курортам, наприклад, тим самим Туреччині, Єгипту, Болгарії, Греції, які стали значно доступнішими за час коронавірусної пандемії і поки що утримують порівняно невисокі ціни. З іншого боку, на Азовському морі є ряд особливо розкручених і досить бюджетних рекреацій, яких проблема медуз практично обійшла стороною або торкнулася меншою мірою. Це, наприклад, запорізький Приморськ, який через розу вітрів медузи практично обходять стороною, курорти Донецької області - Урзуф, море в районі якого опріснене річкою Зелена, а також Мелекіне та Білосарайська коса, які знаходяться на березі порівняно прісної Таганрозької затоки, в яку впадає річка Дон. Тому, незважаючи на відсутність розвиненої курортної та розважальної інфраструктури, а також скромніший у своєму розмаїтті номерний фонд у порівнянні з головною азовською трійцею, вже наступного сезону ці маловідомі курорти можуть набути більшої популярності», - ділиться своїм баченням розвитку ситуації на узбережжі головний редактор туристичного медіа-проєкту primorsk.ua Євген Смєльчаков.

Тому, як би там не було, але найімовірніше, що ціни опускати все ж таки доведеться. Наприклад, представники служб бронювання схильні думати, що відпочинок на популярних курортах Азовського моря все ж таки подешевшає, і в окремих випадках - дуже істотно - до 20-50%.

Тільки станеться це, на їхню думку, приблизно в середині літа, коли готельєри однозначно стануть упевнені, що за розцінками минулого року до них ніхто не поспішає їхати.

До того ж не варто забувати, що заробіток у цьому бізнесі залежить не лише від ціни номера, а від її добутку на заповнюваність номерного фонду за мінусом амортизації номерного фонду. Тобто власникам баз відпочинку все одно вигідніше здавати номери по 600 гривень із 90% завантаженням, ніж по 1200 грн, але із 30% заселенням.

Таким чином, ціни на найпопулярніших азовських курортах у 2022 році, ймовірно, знижуватимуться, хоч і не відразу. Водночас рекреації без медуз або з їх мінімальною кількістю, такі як Мелекіне, Урзуф, Бабах-Тарама, Азовська Ялта, Білосарайська коса та інші можуть значно зрости в ціні.

Нагадаємо, що різке збільшення популяції медуз в Азовському морі фахівці пов'язують насамперед із підвищенням його солоності до 14-17 проміле і більше, спричиненою нестачею скидання прісних вод із Дону, Кубані та малих річок на тлі їх пересихання та заболочування, відсутністю холодних зим із стійким промерзанням моря, а також масовим стоком через річки азотних та фосфорних добрив з полів, які сприяють розвитку фітопланктону, а за ним і зоопланктону – головної їжі медуз. Додаткову роль як бустер розвитку стрекаючих грає масовий браконьєрський вилов прямих харчових конкурентів медуз у вигляді тюльки і хамси, а також знищення мідій інвазивним видом молюсків - венозною рапаною.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...