17:43, 30 травня 2022 р.
Головні фейки росії у війні з Україною 2022
Не секрет, що усі російські соціальні мережі та медіа направлені не на інформування людей, а на пропаганду.
Так було і раніше. Але зараз їх обман здобуває геть інших форматів.
У бажанні хоч якось виправдати повномасштабну війну в Україні, росія створює все більше і більше фейків, спрямованих на дискредитацію країн НАТО, українців та їх національності.
У цьому матеріалі розберемо три найпоширеніші російські фейки, які вони використовували протягом декількох місяців повномасштабної війни в Україні у 2022 році. У кожному наступному матеріалі розбиратимемо маніпуляції та обман російських ЗМІ.
Землі Донбасу продали Америці
Такі наративи можна часто почути від мешканців росії, або тих жителів Донеччини, які підтримали росію у цій війні. Мовляв, влада України вже давно домовилася про продаж чи здачу українських земель Донбасу Америці, а росія почала захищати території.
Але насправді ж ми знаємо, що жодних продажів землі не існує. Це прикриття заради війни. Навіть скандальний закон про продаж землі не може підтвердити цього фейку. На сьогодні закон забороняє купівлю землі іноземцями. Тим паче, Америці ні до чого землі Донбасу. Чому Америка? Бо саме її росія завжди вважала і вважає головним своїм ворогом на міжнародній арені.
Україна сама зриває евакуацію власних громадян і обстрілює автобуси із цивільними
Постійні перенесення чи зриви дат евакуації українців із Маріуполя до Запоріжжя кремль виправдовував тим, що нібито вони дотримуються «режиму тиші», а ось українські армійці — обстрілюють гуманітарні коридори.
Саме таку тезу оприлюднив керівник національного центру управління обороною рф михайло мізінцев. Цю «заяву» швидко поширили російські журналісти, а слідом за ними й провладні білоруські медіа.
Насправді зафіксовано та задокументовано непоодинокі випадки обстрілу саме російськими військами колон беззахисних цивільних людей.
Зокрема, 2 травня під мінометний обстріл окупантів потрапила колона волонтерських машин, що евакуйовувала людей із села Руська Лозова у північному передмісті Харкова.
Пізніше, 3 травня, міський голова Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що росія аж два тижні блокувала евакуацію 2000 жителів Маріуполя із захопленого Бердянська.
Про перешкоджання роботі «зелених коридорів» повідомляв і керівник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух. Він, між іншим, наголосив на тому, що російські окупанти навмисно блокують евакуацію людей і у випадку з мирними мешканцями, які переховувалися на заводі «Азовсталь», окупати аж сім днів не давали дозволу на їхній виїзд.
Окрім того, росія неодноразово брехала про те, що українська армія обстрілює автобуси з евакуйованими.
Наприклад, на росії повідомляли про те, що колону з 34-х автівок розстріляли з мінометів із відстані 100 метрів біля населеного пункту Старий Салтів у Харківській області.
Цю кремлівську тезу спростували в Центрі протидії дезінформації при РНБО та керівництво Харківської обласної військової адміністрації.
— Організована евакуація з тимчасово окупованого Вовчанська не проводилася через постійні обстріли. І навіть з самого Старого Салтова, де зараз йдуть бої, але територія контролюється Україною, евакуація планується, але зараз теж неможлива, — повідомив керівник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Про дуже складну ситуацію з евакуацією через обстріли окупантів повідомляє й «Суспільне». Там підтвердили, що дійсно з Вовчанська виїжджала колона біженців, але вони евакуювалися самостійно, попри попередження, що в районі постійно відбуваються обстріли. Тож, небезпеку на цьому напрямку бойових дій створюють саме росіяни.
“Мирне життя” на окупованих територіях
Неодноразово від російських пропагандистів ми чули про те, що на тимчасово окупованих загарбниками територіях, ніби-то, йде звичайне мирне життя. Приклади Бучі, Ірпеня, Маріуполя та селищ Харківщини показує зворотнє. Утиски, викрадення, приниження, вбивства та зґвалтування - ось що несуть російські війська прямо з собою.
Люди, які пережили жахіття окупації, розповідають про те, що у будь-який момент очікували на смерть, показували, що робили з будівлями та квартирами українців, як грабували та скільки речей вивозили. Після звільнення Бучі та Ірпеня світ дізнався про страшні згвалтування жінок і дітей росіянами. Усі вони зараз працюють з психологами та психотерапевтами, щоб навчитися жити з тим, що відбулося.
Неодноразово повідомлялося про викрадення та катування активістів, колишніх учасників ООС та волонтерів. Росіяни завжди тиснуть на свободу слова та журналістику.
Такі публікації росіян є частиною ворожої операції зі створення образу російських військових миротворців, які після «вимушеної війни наводять лад та приносять мир». Такий примарний образ намагаються підтримувати за допомогою поодинокого роздавання гуманітарної допомоги населенню, але обов’язково під об’єктиви камер кремлівської преси.
Насправді про повернення до мирного життя у тимчасово захоплених містах, на жаль, не йдеться. Адже на окупованих територіях росія продовжує вчиняти військові злочини. Зокрема, створювати гуманітарну блокаду, не пропускати мирних мешканців, які хочуть евакуюватися в Україну. Вже доведено факти примусової депортації українців на територію росії.
Які російські фейки останнім часом дивували вас? Пишіть у коментарі, розбиратимемось у них разом.
Вам також може бути цікаво:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:00
9 січня
17:17
12 грудня 2024 р.
08:00
12 грудня 2024 р.
live comments feed...