14:23, 23 березня
Сепаратисти зі сходу та “злочинні ТЦК” - головні фейки росії для заходу України
Російська пропаганда вдало користується тим, що різні регіони України мають різний новинний контекст, залежно від безпекової ситуації. Тому ворог просуває різні фейки та хибні наративи в різних частинах України.
Фейки, які росія просуває на заході України, відрізняються від тих, які ширяться східними територіями. Адже люди перебувають у різному контексті, на який впливає безпекова ситуація і близькість лінії фронту.
Ми опитали жителів Чернівецької області, аби дізнатись, які російські фейки, спрямовані на захід, вони часто зустрічають. Місцеві жителі назвали нам низку фейків, які можна обʼєднати умовно у пʼять основних наративів.
Західні території заберуть європейські країни
Подібний наратив росія поширює в різних варіаціях, залежно від того, з якими країнами межує та чи інша область. Але найчастіше зустрічається дезінформація про те, ніби Чернівецька область відійде Румунії, Львівська область - Польщі, а Закарпаття - Угорщині.
Такі наративи ширяться через ботів у соцмережах, а далі їх підхоплюють і самі користувачі, які не перевіряють інформацію. Крім того, подібний наратив особливо поширений в сільській місцевості і серед людей старшого покоління.
Як зазначили наші респонденти, від місцевих жителів північної Буковини, наприклад, можна почути фразу на кшталт: “нічого, скоро сюди прийде Румунія, і все буде нормально”.
Насправді це штучний наратив. Він аналогічний тому, що виник у 2014 році на сході, коли роспропагандою спеціально створювалася однобока картинка, ніби на Донеччині та Луганщині люди хочуть в росію.
Приклад фейку про претензії країн заходу на українські території, спростований онлайн-журналом Varosh
Усі люди зі сходу України - сепаратисти і за росію
Такий наратив шириться ще з 2014 року, коли росія вперше втрутилася на схід України, прикриваючись так званими “проросійськими формуваннями”.
Тоді рф не визнавала свою військову присутність на сході, але зробила все, щоб в Україні закріпилася думка, ніби на сході живуть тільки сепаратисти та колаборанти, всі чекають на прихід рф і тому подібне.
Хоча у 2014 році у нині тимчасово окупованому Донецьку відбувалися проукраїнські мітинги попри те, що вже тоді ситуація там набирала небезпечних обертів.
Та пропаганді вдалося на тривалий час закріпити міф, що на сході живуть лише проросійські сепаратисти і “вата”.
Війна припиниться, якщо схід і південь віддати росії
Ще один штучний наратив. Але він вже виник під час повномасштабної війни у 2022 році. Росія намагається його просунути не тільки на заході України, а й через європейських та світових політиків, західних журналістів, політологів та інших персоналій, які мають авторитет.
Мовляв, Україні треба лише погодитись на умови росії, аби війна та кровопролиття припинилися. Та насправді рф ніколи не зупиниться у своїх загарбницьких апетитах і продовжить війну проти цивілізованого світу. Аби в цьому переконатися, достатньо переглянути, які війни розвʼязувала рф у минулому, як забирала собі чужі землі, депортувала народи тощо.
Водночас влада України регулярно повторює і наголошує, що не торгує українськими територіями, не віддасть росії свої землі і не піде на мирні угоди на російських умовах.
Результати пошуку: спростування української влади інформації про наміри віддати території України
На сході багато пʼяниць
Цей фейк заснований на тому, що східні регіони України межують з росією. А раз в росії чи не всі пиячать, то і на сході України має бути те саме.
Підкріплювався цей фейк ще історичними подіями, коли за часів російської імперії та срср схід цілеспрямовано заселяли жителям віддалених регіонів рф.
Хоча немає жодної статистики, яка б підтверджувала цей фейк. Є тільки дослідження соціологічної групи Рейтинг про те, якому алкоголю українці віддавали перевалу станом на 2021 рік.
А також є актуальне дослідження Українського інституту майбутнього, в якому йдеться, що під час повномасштабної війни 28% українців почали частіше вживати алкоголь.
ТЦК працюють незаконно, займаються свавіллям і коять злочини
Тему роботи ТЦК росія також активно використовує. При чому вона використовує вже той контент та ті публікації, які вже є в українському сегменті соцмереж та месенджерів, і подає їх під потрібним кутом зору.
Так, найчастіше ширяться фейки, засновані дійсно на якихось конфліктних ситуаціях чи суперечливих публікаціях. Але росія цілеспрямовано перекручує вже наявну інформацію, гіперболізує та показує її в такому світлі, аби викликати в людей якомога більше негативних емоцій.
Один з головних наративів на цю тему - що діяльність ТЦК незаконна, роздавати повістки вони не мають права і загалом мобілізація - це злочин.
Скріншот російської групи в Telegram, де учасникам дають завдання просувати "зраду" серед українських пабліків
Також під час опитування у Facebook користувачі назвали інші наративи, які росія просуває на захід України. Серед них такі:
- “Всі поляки без виключення погані, раз окремі групи блокують кордон з Україною”,
- “В Україні воюють найманці”.
Жителі Буковини розповідають, які спостерігають російські фейки, спрямовані на захід України
Отже, в звʼязку з цим не зайвим буде нагадати, що зараз будь-яку інформацію варто намагатися сприймати на холодну голову і без емоцій. А якщо емоції тимчасово взяли верх, слід взагалі відкласти гаджет, переключити на щось увагу і повернутись до новини вже після того, як емоції вгамуються.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:10
19 листопада
14:06
19 листопада
11:00
19 листопада
10:00
19 листопада
22:00
18 листопада
18:00
15 листопада
10:50
15 листопада
live comments feed...